Kali Linux Nvidia Driver Kurulumu

admin

Ağustos 17, 2019

Kali_Linux_Nvidia_Driver

Bu yazıyı okuyorsanız iki ihtimal var ya feci şekilde yorulmuş, bıkmış ve son deneme olarak benim sunacağım yöntemi deniyorsunuz ya da ilk denemeniz benim yöntemim. Eğer ilk denemeniz benim yöntemimse gerçekten çok şanslısınız çünkü sizi kesin sonuca ulaştıracağım. Bu yüzden kolayca kali linux nvidia driver kurulumu yapacaksınız. Buna garanti verebiliyorum çünkü haftalarımı çaldı benden gıcık nvidia. 🙂 Anlatımım Kali Linux Masaüstü Bilgisayarlar ve Kali Linux Laptoplar için nvidia driver kurulumunu kapsayacaktır. Fakat işlemlerden sonra birtakım hatalarla karşılaşmanız muhtemeldir, ben sizin için en sık karşılaşılan hataların çözümlerini de aşağıda sizin için paylaşacağım. Bu yüzden lütfen anlatımın tamamını dikkatlice okuyarak işlemlerinizi gerçekleştirin. Olur da aşağıda belirttiğim sık karşılaşılan sorunlara verdiğim çözümler sizin için çalışmıyorsa aşağıda belirtin ki size yardımcı olabileyim. Fazla uzatmadan hadi başlayalım…

Kali Linux Nvidia Driver Kurulumu

ADIM-1

Kali linux için nvidia driver kurulumu işlemine başlamadan önce sistemimizi hazır duruma getirmemiz gerekiyor. Sistemimizi hazır hale getirmek için ilk adımımız nvidia sürücü çekirdek modüllerini oluşturmalıyız bunun için terminalimize giriş yapıyoruz ve aşağıdaki kodları sırayla yazıp enterliyoruz.

Copy

Bu kod kali linux nvidia sürücü çekirdeklerinizi güncelleyerek hazır hale getirecektir.

ADIM-2

Şimdi intel ekran kartını pasif hale getireceğiz çünkü biz zayıf olan intel ekran kartını değil güçlü olan nvidia ekran kartımızı kullanmak istiyoruz, intel ekran kartı kali linux içerisinde nouveau olarak geçiyor. Hadi bunu bi başımızdan savalım…

Copy

Kodu ile ekran kartlarımızı görelim. Aşağıdakine benzer şekilde bir sonuç aldığımızı görelim ki eğer bir terslik varsa işlemlere devam etmeden önce aşağıdan bana sorun ve ondan sonra devam edin. Tamamen aynı olmak zorunda değil fakat aşağıdakine benzer şekilde iki satır sonuç alıyorsanız sorun yok yola devam …

Copy

Gördüğünüz gibi biri intel biri nvidia olmak üzere iki tane ekran kartımız sonuçlarda gözüktü. Şimdi yapacağımız işlem intel ekran kartını devre dışı bırakmak…

Copy

Kodunu yazarak intel ekran kartımızı pasif hale getirdikten sonra aşağıdaki kodu giriyoruz unutmayın aşağıdaki komuttan sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Copy

Komutu ile initramfs güncellemesi yaparak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Şimdi yaptığımız işlemlerin başarılı şekilde gerçekleştiğini kontrol edelim.

Copy

Komutunu yazdıktan sonra hiçbir sonuç çıkmıyorsa sorun yok yola devam…

ADIM-3

Artık sırada kali linux nvidia driver kurma var.
BURAYA TIKLA

Bilgisayarımız için uygun kali linux ekran kartı driver kurulumu paketini indiriyoruz. Eğer hangi paketi indireceğinizi bilmiyorsanız :

Linux x86_64/AMD64/EM64T

yazısı altındaki yeşil linklere en üstten alta doğru sırayla girerek ve

SUPPORTED PRODUCTS

sekmesine tıklayıp ekran kartınızı arayın eğer orada ekran kartı modeliniz yazıyorsa

DOWNLOAD

butonuna basarak indirme işlemini başlatın eğer bulunmuyorsa belirttiğim gibi diğer seçenekleri kontrol edin illa ki biri sizin ekran kartı modelinizi destekliyordur.

Eğer ekran kartı modelinizi bilmiyorsanız :

Copy

Bu kodu çalıştırın, ben çıktı içerisinde [GeForce GT 525M] gibi bir yazı görüyorum bu sizde farklı olabilir. Bu sizin ekran kartınızı gösteriyor mesela benimki 525M sizde ne yazıyorsa ekran kartı modeliniz odur… Kali linux ekran kartı driver indirme işlemini de yaptıktan sonra indirdiğiniz klasörü açın ve sağ tıklayarak “Uçbirimde aç” seçin. Terminal açıldıktan sonra şu komutu çalıştırıyoruz :

Copy

(Benim indirdiğim dosyanın ismi bu sizinki neyse onu yazın mesela sizinki NVIDIA-Linux-x86_64-340.107.run olabilir, o zaman sudo sh NVIDIA-Linux-x86_64-340.107.run yazmalısınız!)

ADIM-4

Şimdi kali linux nvidia driver için gerekli olan dosyaları indireceğiz.

BURAYA TIKLA

indirdiğimiz zip dosyasını arşivden çıkarıyoruz ve içerisinde xorg.conf ve xong.conf olmak üzere iki dosyayı da kopyaladıktan sonra aşağıda belirttiğim yere yapıştırıyoruz.

root/etc/X11/ ( yani root klasörünün içindeki etc klasörü sonra onun da içindeki X11 klasörü)

Dosyaları X11 klasörüne yapıştırdıktan sonra ADIM-5’e geçebilirsiniz.

ADIM-5

Şimdi sırada X11 klasörüne kopyaladığımız dosyaların bilgisayarımıza uygun olup olmadığını kontrol etmek var…
Öncelikle ekran kartımızın BUS ID kodunu öğreneceğiz.

Copy

Komutunu yazdıktan sonra bende çıkan sonuç PCI:1:0:0 yani benim BusID kodum PCI:1:0:0 sizde de aynısı çıkıyorsa sorun yok SON ADIM’a atlayabilirsiniz !

Eğer aynı değilse sizde ne yazıyorsa onu kopyalayın ve az önce X11 klasörüne attığımız iki dosyayı da not defterinde açıyoruz ve iki dosyada da BusID “PCI:1:0:0” kısmındaki PCI:1:0:0 yerini sizde çıkan BusID ile değiştirin mesele PCI:2:0:0 gibi… Burası çokomelli işlemleri doğru yaptığınıza emin olun! İşlemleri yaptıktan sonra şimdi sıra SON ADIM biliyorum yoruldunuz ama yapacak bişey yok yüzdünüz yüzdünüz kıyısına geldiniz :)

SON ADIM

Eveet geldik mutlu sona :)
Şimdi tekrar kali nvidia driver kurulumu için gereken bir dosya indireceğiz merak etmeyin bu sefer indirmek için karşınıza reklam çıkmayacak o tek seferlikti, ama sonuçta biz de taş kemirmeyelim değil mi? :)

BURAYA TIKLA

Dosyayı indirdikten sonra optimus.desktop dosyamızı önce,

/usr/share/gdm/greeter/autostart/ klasörünün içine sonra da
/etc/xdg/autostart/ klasörünün içine kopyalıyoruz.

SON artık derin bir ohhh çekip bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. :) Muhtemelen kasma yırtılma gibi problemler yaşayacaksınız bunun çözümünü aşağıda belirttim :) Eğer başka bir sorunla karşılaşırsanız hiç telaşlanmayın. Aşağıda sık karşılaşılan sorunlar içerisinden kendi sorununuzu bulun ve anlatılanları uygulayın. TaBuAy ‘da çareler tükenmez :)

Kali Linux Nvidia Driver Sık Karşılaşılan Hatalar

Kali Linux Nvidia Kasma, Donma ve Ekran Yırtılması Sorunu2021-11-24T19:42:39+00:00

Kali Linux Nvidia Ekran Kartı driveri yükleyip bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra büyük olasılıkla ekran yırtılma sorunu yaşarsınız mesela aktif pencereleri taşırken veya videolarda vesaire kasmalar yaşayacaksınız bunun için yine terminalimizi açıyoruz ve…

Komutunu çalıştırdıktan sonra muhtemelen aşağıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır.

PRIME Synchronization: 0
PRIME Synchronization: 1

Bizim ikisini de aynı şekilde aktif yani 1 haline getirmemiz gerekiyor bu yüzden

/etc/default/ klasörü içerisinde grub dosyasını açıyoruz.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT…… diye devam eden satırı komple seçiyoruz ve aşağıdaki ile değiştiriyoruz.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet nvidia-drm.modeset=1"

Sonra terminalimizi açıyoruz ve aşağıdaki kodları yazarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Bu kadar basit :) Güzel Günler Dilerim :)

Kali Linux Gri Ekranda Kaldı!2021-11-24T19:43:23+00:00

Eğer giriş ekranına benzer boş gri bir ekranda kaldıysanız yapmanız gereken CTRL+ALT+F3 tuşlarına aynı anda bastıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Ardından aşağıdaki kodları sırayla yazın.

Güzel Günler Dilerim :)

Kali Linux Ekranda Yazılar Var!2021-11-24T19:41:15+00:00

Eğer bilgisayarınız açılış ekranında yani kodların sıralandığı ekranda kaldıysa malesef sorunun nereden kaynaklandığına kesin olarak bilemeyceğimiz için denemeler yapacağız ve denemelerin sonuçlarına göre farklı işlemler yapacağız. Eğer hiçbiri sonuca ulaşmazsa yorumlarda bize belirtin yardımcı oluruz. Ama hemen en kötü sonucu düşünmeyelim hadi sorunu çözmeye çalışalım :)

Öncelikle ekranda yazılar kaldıysa CTRL+ALT+F3 tuşlarına aynı anda bastıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girin ve aşağıda yazan kodları sırayla yazıp enterleyin.

Bilgisayarınız açıldıysa sorunun nereden kaynaklandığını artık biliyoruz aşağıdaki yorum kısmından bize belirtin size yardımcı oluruz. Eğer bilgisayarınız yine açılmadıysa tekrar CTRL+ALT+F3 tuşlarına aynı anda basarak kullanıcı adı ve şifrenizi girin ve aşağıda yazan kodları sırayla yazıp enterleyin.

Şimdi bilgisayarınız açılacaktır fakat yaptığımız bütün işlemleri geri aldık. Kali Linux Nvidia Driver Kurulumu anlatımına en baştan tekrar başlamalısınız. Bu sefer lütfen daha fazla dikkatli olun :( Eğer tekrar denerken önceki denemenizde almadığınız tuhaf hatalar alıyorsanız bilgisayarınıza format atarak yani kali linux işletim sistemini tekrar kurarak denemeniz gerekmektedir.

Kali_Linux_Nvidia_Driver_Kurulumu

12 Comments

 1. Gökhan Eylül 27, 2020 at 6:27 am - Reply

  adım 1 ve 2 yi yaptıktan sonra x serveri çalışıyor dediği için oturumdan çıkıp crtl+alt+f1 yaptım. giriş yaptıktan sonra sudo service lightdm stop ile x serverini durdurdum. init 3 yazdım. sonra da cd /root/ chmod +x NVIDIA.run ./NVIDIA.run ile kurulumu yaptım ama 1 saat 30 dakikadır nouveauyu kapatmayı deniyordum senin verdiğin kodlarlar oldu teşekkürler. bu sayfayı ingilizceye de çevirirsen yabancılardan da çok fazla var bu sorunla karşlılaşan onların da işine yarar, sen de para kazanırsın :D. Kolay gelsin.

  • admin Ekim 23, 2020 at 3:02 pm - Reply

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Gökhan, bu yazının tamamı zaten ingilizce olarak da sitede mevcut. Sorununu çözmene sevindim. İyi eğlenceler :)

 2. ali Kasım 10, 2020 at 5:57 pm - Reply

  root@debian:~# lspci | grep -E “VGA|3D”
  04:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G84GL [Quadro FX 1700] (rev a1)

  Böyle bişey yazıyo devam etmelimiyim.

  • admin Ekim 22, 2021 at 12:47 pm - Reply

   Devam…

 3. Kağan Aralık 26, 2020 at 6:42 pm - Reply

  kali linux işletimli laptopumu hdmı kablosu ile tv ye aktarmak istiyorum güncellemeleride yaptım lakin hala görmüyor aktarmıyor.

  • admin Ekim 22, 2021 at 12:46 pm - Reply

   Anlatımı dikkatli ve eksiksiz şekilde uygulaman halinde bir sorun olacağını düşünmüyorum. Tekrar kontrol et sorun devam ederse bir düşünelim…

 4. Sertan Özcan Mart 27, 2021 at 8:52 am - Reply

  Merhaba. Anlatımın ve emeğin için teşekkürler. lsmod |grep -i nouveau kısmından sonra, “Komutunu yazdıktan sonra hiçbir sonuç çıkmıyorsa sorun yok yola devam…” demişsin peki yazılar çıkıyorsa ne yapacağız? Devam edemiyoruz yolun ortasında kaldık :) Desteğini rica ediyorum. Teşekkürler.

  • admin Ekim 22, 2021 at 12:43 pm - Reply

   Çıkan yazıların içeriğini belirtirsen belki yolun yarısından devam edebiliriz :)

 5. mehmet Mart 19, 2022 at 7:35 pm - Reply

  Linkler kırık

  • admin Kasım 14, 2022 at 3:21 pm - Reply

   Kontrol ettim fakat bir sorun görünmüyor. Tekrar dener misiniz?

 6. SEDAT Ağustos 21, 2022 at 4:52 am - Reply

  MERHABA ADIM 4 TEKİ NİDA İÇİN GEREKLİ ZİP DOSYALARI YOK İLGİLENEBİLİRMİSİNİZ

  • admin Kasım 14, 2022 at 3:18 pm - Reply

   Merhaba, yorumunuzdan sonra kontrol ettim fakat bir sorun görünmüyor. Tekrar dener misiniz?

Leave A Comment

Yazılarımızdan Haberdar Olun!

Yeni içeriklerde size bildirim maili gönderelim…

Mailiniz yalnızca yeni yazılar için kullanılacaktır!